DPC70US12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPC70US12
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 70W
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Load Required :
No
Published :
2017
Voltage - Output 1 :
12V
Type :
Enclosed
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
3kV
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.94Lx1.59W x 3.60 H 100.0mmx40.5mmx90.0mm
Mounting Type :
DIN Rail
Current - Output (Max) :
5.5A
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Efficiency :
89%
Output Power :
66W
Voltage - Input :
85V~264VAC
Factory Lead Time :
21 Weeks
Power (Watts) :
70W
Approval Agency :
CE
Series :
DPC70 (70W)