DPC50US12
Mfr.Part #
DPC50US12
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Efficiency :
86%
Series :
DPC50 (50W)
Mounting Type :
DIN Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
48W
Minimum Load Required :
No
Type :
Enclosed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
4A
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Output 1 :
12V
Power (Watts) :
50W
Approval Agency :
CE
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input :
85V~264VAC
Size / Dimension :
3.94Lx1.18W x 3.60 H 100.0mmx30.0mmx90.0mm