DPC30US24
Mfr.Part #
DPC30US24
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Output Power :
30W
Series :
DPC30 (30W)
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Approval Agency :
CE
Type :
Enclosed
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Voltage - Isolation :
3kV
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Efficiency :
86%
Voltage - Output 1 :
24V
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input :
85V~264VAC
Minimum Load Required :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
1.25A
Size / Dimension :
3.94Lx0.89W x 3.60 H 100.0mmx22.5mmx90.0mm