DPC30US05
Mfr.Part #
DPC30US05
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
XP Power
Current - Output (Max) :
4A
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Size / Dimension :
3.94Lx0.89W x 3.60 H 100.0mmx22.5mmx90.0mm
Series :
DPC30 (30W)
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Output Power :
20W
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input :
85V~264VAC
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
30W
Efficiency :
82%
Minimum Load Required :
No
Mounting Type :
DIN Rail
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
5V