DPC-28-160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPC-28-160
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Stock
77
In Stock :
77
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Height :
34.9mm
Mount :
Through Hole
Center Tap :
No
Output Voltage 1 :
14V
Voltage - Primary :
115V 230V
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
160mA
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
500Hz
Output Power :
4.4W
Length :
41.3mm
Output Voltage 2 :
14V
Approval Agency :
UL; CSA
Size / Dimension :
41.30mm Lx31.80mm W
Number of Secondary Winding :
2
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
4.4W
Number of Contacts :
8
Pbfree Code :
yes
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Height Seated (Max) :
34.92mm
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power - Max :
4.4VA
Termination :
PC Pin
Weight :
0.313lb 141.97g
Termination Style :
PC Pin
Primary Winding(s) :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
VA Rating :
4.4 VA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
DPC
Current - Output (Max) :
Parallel 320mA Series 160mA
Datasheets
DPC-28-160
Signal Transformer DPC-28-160
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V