DPC-10-90B53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPC-10-90B53
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Product Type :
Power Transformers
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Subcategory :
Transformers
VA Rating :
1 VA
Power Rating :
1W
RoHS :
N
Length :
25.4mm
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Secondary Winding(s) :
Dual
Brand :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Physical Dimension :
L25.4XB34.92XH21.08 (mm)
Current - Output (Max) :
Parallel 180mA, Series 90mA
Center Tap Feature 1 :
No
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Width :
34.92mm
Type :
Laminated Core
Package :
Bulk
Output Voltage 1 :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Termination Style :
PC Pin
Element Configuration :
Dual
Max DC Current :
90mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Height - Seated (Max) :
21.08mm
Approval Agency :
UL; CSA
Center Tap Feature 2 :
No
Max Output Current :
90mA
Primary Winding(s) :
Center Tap :
Mounting Type :
Through Hole
Output Current 2 :
0.09 A
Size / Dimension :
25.40mm Lx34.93mm W
Weight :
0.157lb 71.21g
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Voltage - Primary :
115V 230V
Surface Mount :
Height :
830μm
Output Voltage 2 :
5V
Product Category :
Output Current 1 :
0.18 A
Approvals :
UL; CSA
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
Isolation Voltage :
1.5 kV
Series :
PC Plug-In
Power - Max :
1VA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
90mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Secondary Winding :
2
Termination :
PC Pin
Height Seated (Max) :
21.08mm
Mount :
Through Hole
Pulse
Transformer Type :
POWER TRANSFORMER
Datasheets
DPC-10-90B53
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V