DPC-16-75B9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPC-16-75B9
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Output Current 1 :
0.15 A
Height :
1.188mm
Product Status :
Active
Output Current 2 :
0.075 A
Weight :
0.188lb 85.28g
Voltage - Primary :
115V 230V
Lead/Base Style :
PC Pin
Output Voltage 1 :
8V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Pulse Electronics Corporation
Power Rating :
1.2W
Primary Winding(s) :
Dual
Center Tap Feature 1 :
No
Physical Dimension :
L34.92XB28.57XH30.18 (mm)
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Transformer Type :
POWER TRANSFORMER
Termination Style :
PC Pin
Width :
28.57 mm
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output (Max) :
Parallel 150mA, Series 75mA
Type :
Laminated Core
Length :
34.92mm
Approval Agency :
UL; CSA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
No
Approvals :
UL; CSA
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Height - Seated (Max) :
30.18mm
Size / Dimension :
34.93mm Lx28.58mm W
Secondary Winding(s) :
Dual
Voltage - Isolation :
1500Vrms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
28.57mm
Height Seated (Max) :
30.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Output Voltage 2 :
8V
Center Tap Feature 2 :
Center Tap :
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Number of Secondary Winding :
2
Power - Max :
1.2VA
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Published :
VA Rating :
1.2 VA
Max Power Dissipation :
1.2W
Max Output Current :
75mA
Isolation Voltage :
1500 V
Series :
PC Plug-In
Package :
Bulk
Datasheets
DPC-16-75B9
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V