DMTH10H025LK3-13
Mfr.Part #
DMTH10H025LK3-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 100V 51.7A TO252
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
3.1W Ta
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
21nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
FET Type :
N-Channel
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 20A, 10V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
51.7A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1477pF @ 50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DMTH10H025LK3-13
Diodes Incorporated DMTH10H025LK3-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 22m Ω @ 20A, 10V ±20V 1477pF @ 50V 21nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
DMTH10H025LK3-13 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1477pF @ 50V.Operating this transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
DMTH10H025LK3-13 Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)