DMT61M5SPSW-13
Mfr.Part #
DMT61M5SPSW-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET BVDSS: 41V~60V POWERDI506
Packaging :
Reel
Product Type :
MOSFET
Package :
Tape and Reel (TR)
Qualification :
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8 (SWP)
MSL :
Subcategory :
MOSFETs
FET Type :
N-Channel
Brand :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
215A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8306 pF @ 30 V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
2.7W (Ta), 139W (Tc)
Series :
Continuous Drain Current Id :
215
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130.6 nC @ 10 V
Channel Type :
N
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.5mOhm @ 30A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature :
Product Category :
MOSFET
Power Dissipation :
139
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
DMT61M5SPSW-13
N-Channel Reel 1.5mOhm @ 30A, 10V ±20V 8306 pF @ 30 V 130.6 nC @ 10 V 60 V 8-PowerTDFN
DMT61M5SPSW-13 Overview
A device's maximal input capacitance is 8306 pF @ 30 V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 60 V drain to source voltage (Vdss).
DMT61M5SPSW-13 Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)