DMP2004TK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMP2004TK
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-523
Datasheet
Download
Description
DIODE
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
Additional Feature :
High Reliability
Transistor Application :
SWITCHING
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Resistance :
1.1Ohm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Feedback Cap-Max (Crss) :
20 pF
FET Type :
P-Channel
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.8V 4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
175pF @ 16V
Length :
1.6mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
430mA Ta
Gate to Source Voltage (Vgs) :
8V
Power Dissipation-Max :
150mW Ta
Power Dissipation :
150mW
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Vgs (Max) :
±8V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
DS Breakdown Voltage-Min :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.1 Ω @ 430mA, 4.5V
Package / Case :
SOT-523
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Channels :
1
Weight :
2.012816mg
Width :
800μm
Pin Count :
3
Radiation Hardening :
No
Height :
750μm
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ