DML-16-A-H-T-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DML-16-A-H-T-A
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 16POS 3MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.270 6.86mm
Body Depth :
0.469 inch
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Series :
DML
Number of Positions :
16
Feature :
Board Lock
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Body Length or Diameter :
1.063 inch
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
10MOhm
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.118 (3.00mm)
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.118 inch
Voltage - Rated :
250V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
Pitch - Mating :
0.118 3.00mm
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Locking Ramp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Insulation Color :
Black
Mounting Option 1 :
FRICTION RAMP
Datasheets
DML-16-A-H-T-A
Adam Tech DML-16-A-H-T-A
DML Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.270 6.86mm Height