DIP12-1C90-51D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIP12-1C90-51D
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED SPDT 500MA 12V
Stock
467
In Stock :
467
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Switching Current :
250mA
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
.5A@175VAC
Switching Voltage :
175VAC 175VDC -Max
Packaging :
Tube
Coil Current :
24mA
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Type :
Non Latching
Coil/Input Supply Type :
DC
JESD-609 Code :
e3
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@175VDC
Sealing :
WATER PROOF
Number of Terminations :
8
Terminal Finish :
Tin
Electrical Life :
100000000 Cycle(s)
Weight :
2G
Series :
DIP
Release Time :
1.5ms
Factory Lead Time :
10 Weeks
Approval Agency :
UL
Mounting Type :
Through Hole
Contact Resistance :
150mOhm
Coil Voltage :
12VDC
Contact Voltage(AC)-Max :
175V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Termination :
PC Pin
Body Height :
7.5mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Relay Action :
Momentary
Contact Voltage(DC)-Max :
175V
Width :
19.3mm
Feature :
Diode
Physical Dimension :
19.3mm x 7mm x 7.5mm
Relay Type :
Reed
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
UL
Throw Configuration :
SPDT
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Published :
2002
Contact Rating (Current) :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Coil Resistance :
500Ohm
Operate Time :
0.7ms
Body Breadth :
7 mm
Coil Power :
290mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Must Release Voltage :
1.8VDC