DIP12-1C90-51L
Mfr.Part #
DIP12-1C90-51L
Description
RELAY REED SPDT 500MA 12V
Stock
140
In Stock :
140
Contact Voltage(AC)-Max :
175V
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Body Breadth :
6.4 mm
Width :
19.3mm
Contact Resistance :
150mOhm
Coil Current :
24mA
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Resistance :
500Ohm
Coil Voltage :
12VDC
Physical Dimension :
19.3mm x 6.4mm x 5.1mm
Operate Time :
0.7ms
Length :
19.3mm
Body Height :
5.1mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
.5A@175VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@175VDC
Switching Voltage :
175VAC 175VDC -Max
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Release Time :
1.5ms
Number of Pins :
8
Depth :
7.62mm
Contact Voltage(DC)-Max :
175V
Coil Power :
290mW
Must Release Voltage :
1.8VDC
Contact Rating (Current) :
500mA