DF71476AK64FPV
Mfr.Part #
DF71476AK64FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 100LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
10
Base Part Number :
DF71476
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface :
CAN, EBI/EMI, SCI
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
SH-2
Oscillator Type :
External
RAM Size :
16K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of UART Channels :
3
Data Converter :
A/D 16x12b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
SuperH® SH7147
Number of Pins :
100
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Number of I/O :
57
Pbfree Code :
yes
Core Size :
32-Bit
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SSU
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Published :
Frequency :
64MHz
Pin Count :
100
Package / Case :
100-LQFP
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V