DF71474AK64FPV
Mfr.Part #
DF71474AK64FPV
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Microcontrollers
Interface :
CAN, EBI/EMI, SCI
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
57
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
DF71474
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
SuperH® SH7147
Frequency :
64MHz
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
DMA Channels :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
100
Length :
14mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Surface Mount
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SSU
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Size :
32-Bit
Number of Terminations :
80
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
100
32
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 12x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
100-LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3.3V