DF7-9P-3.96DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7-9P-3.96DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Filter Feature :
No
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Housing Material :
Plastic
Series :
DF7
Pbfree Code :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Reference Standard :
UL,CSA,TUV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Beige
Number of Positions :
9
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Mixed Contacts :
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Board Guide
IEC Conformance :
Empty Shell :
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mount :
Through Hole
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Tin
Gender :
Male
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Latch Holder
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.508 inch
Durability :
30 Cycles
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
1
Number of Rows :
1
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DF7-9P-3.96DSA
Hirose DF7-9P-3.96DSA
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 9-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height