DF7-10P-3.96DS(25)
Mfr.Part #
DF7-10P-3.96DS(25)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 10POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Durability :
30 Cycles
Insulation Color :
Beige
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series :
DF7
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Style :
Board to Cable/Wire
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Fastening Type :
Latch Holder
Body Depth :
0.709 inch
Mixed Contacts :
yes
Packaging :
Tray
Feature :
Board Guide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Insertion Force-Max :
4.448 N
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
1
Number of Positions :
10
Board Mounting Option :
PEG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL,TUV
Hirose DF7-10P-3.96DS(25)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height