DF7-8P-3.96DSA(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7-8P-3.96DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 8POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Durability :
30 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
3.96mm
Mixed Contacts :
yes
Feature :
Board Guide
Reach Compliance Code :
Unknown
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
DF7
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Packaging :
Bulk
Height :
12.9mm
Housing Material :
Plastic
Width :
7.1mm
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Reference Standard :
UL,TUV
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Body Breadth :
0.39 inch
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
8
Connector Type :
Header
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Beige
Contact Shape :
Square
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Length :
34.2mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Hirose DF7-8P-3.96DSA(01)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 8-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height