DF7-8P-3.96DS(01)
Mfr.Part #
DF7-8P-3.96DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 8POS 3.96MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Pitch :
3.96mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Fastening Type :
Latch Holder
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Plastic
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Feature :
Board Guide
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Body Depth :
0.709 inch
Number of Positions :
8
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Mixed Contacts :
yes
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Beige
Gender :
Male
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL,TUV
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Termination :
Solder
Datasheets
DF7-8P-3.96DS(01)
Hirose DF7-8P-3.96DS(01)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 8-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height