DF7-7P-3.96DSA(25)
Mfr.Part #
DF7-7P-3.96DSA(25)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 7POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Body Depth :
0.508 inch
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Feature :
Board Guide
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Mounting Type :
Through Hole
Body Breadth :
0.39 inch
Fastening Type :
Latch Holder
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Style :
Board to Cable/Wire
Reference Standard :
UL,TUV
Number of Rows :
1
Insertion Force-Max :
4.448 N
Stack Height (Mating) :
21.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Insulation Color :
Beige
Mixed Contacts :
yes
Board Mounting Option :
PEG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
Contact Finish - Mating :
Tin
Durability :
30 Cycles
Number of Positions :
7
Termination :
Solder
Series :
DF7
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 7-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height