DF7-7P-3.96DSA(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7-7P-3.96DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 7POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Body Breadth :
0.39 inch
Body Depth :
0.508 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
DF7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Number of Positions :
7
Style :
Board to Cable/Wire
Durability :
30 Cycles
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Through Hole
Housing Color :
Beige
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
yes
Insertion Force-Max :
4.448 N
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Number of Conductors :
ONE
Feature :
Board Guide
Contact Shape :
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Lead Free :
Contains Lead
Contact Type :
Male Pin
Reference Standard :
UL,TUV
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Termination :
Solder
Lead Pitch :
3.96mm
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Plastic
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Packaging :
Bulk
Hirose DF7-7P-3.96DSA(01)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 7-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height