DF7-7P-3.96DS(26)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7-7P-3.96DS(26)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 7POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Durability :
30 Cycles
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reference Standard :
UL,TUV
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Board Mounting Option :
PEG
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
yes
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Mounting Option 1 :
LOCKING
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Series :
DF7
Number of Positions :
7
Feature :
Board Guide
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Insulation Color :
Beige
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Packaging :
Tray
Reach Compliance Code :
Unknown
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
4.448 N
Datasheets
DF7-7P-3.96DS(26)
Hirose DF7-7P-3.96DS(26)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 7-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height