DF7-7P-3.96DS(01)
Mfr.Part #
DF7-7P-3.96DS(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 7POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mixed Contacts :
yes
Insertion Force-Max :
4.448 N
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
7
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Series :
DF7
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Feature :
Board Guide
Fastening Type :
Latch Holder
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
3.96mm
Reference Standard :
UL,TUV
Connector Type :
Header
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Color :
Beige
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Lead Free :
Contains Lead
Number of Positions Loaded :
All
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Durability :
30 Cycles
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Housing Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Solder
Datasheets
DF7-7P-3.96DS(01)
Hirose DF7-7P-3.96DS(01)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 7-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height