DF7-6P-3.96DSA(26)
Mfr.Part #
DF7-6P-3.96DSA(26)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 6POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Body Breadth :
0.39 inch
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mounting Option 1 :
LOCKING
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Latch Holder
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Mixed Contacts :
yes
Style :
Board to Cable/Wire
Body Depth :
0.508 inch
Number of Conductors :
ONE
Insertion Force-Max :
4.448 N
Number of Positions :
6
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Beige
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tray
Contact Finish - Mating :
Gold
Board Mounting Option :
PEG
Durability :
30 Cycles
Reference Standard :
UL,TUV
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Feature :
Board Guide
Series :
DF7
Hirose DF7-6P-3.96DSA(26)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 6-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height