DF3EA-11P-2V(51)
Mfr.Part #
DF3EA-11P-2V(51)
Description
CONN HEADER SMD 11POS 2MM
Stock
4
In Stock :
4
Headers, Male Pins
HTS Code :
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board or Cable
Voltage - Rated :
250VAC
Feature :
Solder Retention
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Stack Height (Mating) :
7.5mm 7.7mm 8.4mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
11
Insulation Color :
Beige
Datasheets
DF3EA-11P-2V(51)
Hirose DF3EA-11P-2V(51)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 11-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height