DF3E-10P-2V(50)
Mfr.Part #
DF3E-10P-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Series :
DF3
Voltage - Rated :
250VAC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Tube
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Beige
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
10
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Datasheets
DF3E-10P-2V(50)
Hirose DF3E-10P-2V(50)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
DF3E-10P-2V(50) Overview
This product is packaged in a Header box.Surface Mount indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the DF3 Series.It is equipped with 10 pins.In many ways, Board Guide, Solder Retention makes it more powerful.Operating temperature is set to -55°C~105°C.