DF3-11P-2DS
Mfr.Part #
DF3-11P-2DS
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.299 7.60mm
Lead Pitch :
2mm
Contact Length - Mating :
0.122 3.10mm
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Length :
24mm
Pbfree Code :
yes
Number Of PCB Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Height :
5mm
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3A
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Durability :
50 Cycles
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Male Pin
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
30mOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Gender :
Male
Housing Material :
Polyamide
Termination :
Press-Fit, Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
DF3
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
11
Rated Current (Signal) :
3A
Mixed Contacts :
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Reference Standard :
UL, CSA
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
MIL Conformance :
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
1
Datasheets
DF3-11P-2DS
Hirose DF3-11P-2DS
DF3 Series 1-Row Header Press-Fit, Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 11-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height