DF3-10EP-2A
Mfr.Part #
DF3-10EP-2A
Description
CONN ADAPT PLUG/PLUG 10POS 2MM
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Rectangular Connector Adapters
Number of Positions :
10
Termination :
Crimp
Series :
DF3
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
DIN Conformance :
No
Convert From (Adapter End) :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polyamide
Factory Lead Time :
10 Weeks
Convert To (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Male
Straight Connection :
yes
MIL Conformance :
Mount :
Panel, Snap in
Published :
2004
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
100V
Number of ContactsSide 2 :
10
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Length :
27mm
Number of ContactsSide 1 :
Number of Rows :
1
Contact Material :
Brass
Height :
7.2mm
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Housing Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.079 2.00mm