DF1BZ-9P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1BZ-9P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.5MM
Stock
286
In Stock :
286
Headers, Male Pins
Gender :
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Stack Height (Mating) :
14mm
Depth :
5.7mm
Max Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Number of Positions :
9
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
1
Packaging :
Bulk
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Length :
25mm
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
DF1BZ-9P-2.5DSA
Hirose DF1BZ-9P-2.5DSA
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 9-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height