DF1BZ-13P-2.5DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1BZ-13P-2.5DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Rated Current (Signal) :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
Durability :
30 Cycles
Contact Shape :
Square
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Series :
DF1B
Housing Material :
Plastic
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
150V
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
13
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Pitch :
2.5mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
IEC Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
JESD-609 Code :
e3/e4
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-35°C~85°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
1
Feature :
Keying Slot
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
Housing Color :
White
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
DF1BZ-13P-2.5DS
Hirose DF1BZ-13P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 13-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height