DF1BD-8P-2.5DSA(05)
Mfr.Part #
DF1BD-8P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Insulation Height :
0.689 17.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
No
Number of Conductors :
ONE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions Loaded :
All
Option :
Waterproof
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
White
Number Of PCB Rows :
1
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Resistance :
1GOhm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Feature :
Board Guide, Keying Slot
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Durability :
30 Cycles
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Series :
DF1B
Mixed Contacts :
Additional Feature :
High Profile
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Housing Material :
Polyamide
Stack Height (Mating) :
14mm
Number of Positions :
8
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
250V
MIL Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Lead Pitch :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Current Rating :
3A
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-35°C~85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Hirose DF1BD-8P-2.5DSA(05)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.689 17.50mm Height