DF1B-R28F
Mfr.Part #
DF1B-R28F
Description
CONN SOCKET 28AWG IDC TIN
Product Category :
Rectangular Connector Contacts
Published :
DIN Conformance :
No
Assembly Item Name :
Contact
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Tin
Contact Resistance :
30mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Cable Entry-Max :
0.054 inch
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Style :
Straight
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Rated Voltage(AC) :
250V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
1A
Cable Entry-Min :
0.035 inch
Length :
10.5mm
IEC Conformance :
No
Contact Termination :
IDC
MIL Conformance :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Type :
Crimp
Lead Free :
Lead Free
Pin or Socket :
Socket
Contact Material :
Copper
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Wire Gauge :
28 AWG
Connector Support Type :
CONNECTOR ACCESSORY
Series :
DF1B
Operating Temperature (Max) :
85°C