DF1B-9P-2.5DS
Mfr.Part #
DF1B-9P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 9POS 2.5MM
Headers, Male Pins
Housing Color :
Unknown
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Male
Reference Standard :
UL, CSA
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Depth :
5.7mm
Number of Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Rated Current (Signal) :
3A
POLARIZED HOUSING
Stack Height (Mating) :
14mm
Feature :
Keying Slot
Mounting Type :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
25mm
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
3A
Orientation :
Straight
Lead Pitch :
2.5mm
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Housing Material :
Polyamide
1
Body Breadth :
0.224 inch
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Shrouded - 4 Wall
Height :
9.5mm
Number of Positions :
9
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Current Rating :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Number of Positions Loaded :
All
Series :
DF1B
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
JESD-609 Code :
e3/e4
Withdrawl Force-Min :
.4448 N
Durability :
50 Cycles
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
DF1B-9P-2.5DS
Hirose DF1B-9P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 9-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height