DF1B-5ES-2.5RC
Mfr.Part #
DF1B-5ES-2.5RC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 5POS 2.50MM
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Current Rating :
3A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pitch :
0.098 2.50mm
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Filter Feature :
No
Series :
DF1B
Connector Type :
Receptacle
Contact Type :
Female Socket
MIL Conformance :
No
Contact Material :
PHOSPHOR COPPER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Number of Positions :
5
Fastening Type :
Locking Ramp
Reference Standard :
UL, CSA
DIN Conformance :
Min Operating Temperature :
-35°C
Pbfree Code :
yes
Contact Termination :
Crimp, IDC
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
11.5mm
Orientation :
Straight
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
TIN/GOLD
Length :
20mm
Total Number of Contacts :
5
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3/e4
Color :
White
Max Operating Temperature :
85°C
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Housing Material :
Polyamide
Mount :
Panel, Snap in
Datasheets
DF1B-5ES-2.5RC
Hirose DF1B-5ES-2.5RC
1 Rows Receptacle Bulk White 5 Positions Panel Mount, Snap-In Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide