DF1B-4P-2.5DSA(01)
Mfr.Part #
DF1B-4P-2.5DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.5MM
Stock
306
In Stock :
306
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Keying Slot
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
RoHS Compliant
Housing Color :
White
Max Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Number Of PCB Rows :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Contact Shape :
Square
POLARIZED HOUSING
Radiation Hardening :
Connector Type :
Header
Depth :
5.7mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Gender :
Male
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Contact Resistance :
30mOhm
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Stack Height (Mating) :
14mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Length :
12.5mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Lead Free :
Lead Free
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Number of Positions :
4
Durability :
50 Cycles
IEC Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Orientation :
Straight
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mixed Contacts :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
MIL Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Hirose DF1B-4P-2.5DSA(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height