DF1B-4ES-2.5RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-4ES-2.5RC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 4POS 2.50MM
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Total Number of Contacts :
4
IEC Conformance :
No
Color :
White
Filter Feature :
No
Mount :
Panel, Snap in
Contact Termination :
Crimp, IDC
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Contact Type :
Female Socket
Series :
DF1B
Number of Positions :
4
Pitch :
0.098 2.50mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-35°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
3A
Radiation Hardening :
Note :
Contacts Not Included
Length :
17.5mm
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Locking Ramp
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
1
Orientation :
Straight
Housing Material :
Polyamide
Contact Gender :
FEMALE
Reference Standard :
UL, CSA
Depth :
11.5mm
Datasheets
DF1B-4ES-2.5RC
Hirose DF1B-4ES-2.5RC
1 Rows Receptacle Bulk White 4 Positions Panel Mount, Snap-In Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide