DF1B-32DES-2.5RC
Mfr.Part #
DF1B-32DES-2.5RC
Description
CONN RCPT HSG 32POS 2.50MM
Stock
833
In Stock :
833
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mount :
Panel, Snap in
Body Depth :
0.453 inch
Connector Type :
Receptacle
Withdrawl Force-Min :
.417 N
Contact Finish - Mating :
TIN/GOLD
Series :
DF1B
Row Spacing :
0.098 (2.50mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Locking Ramp
Number of Positions :
32
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Housing Material :
Polyamide
Reference Standard :
UL, CSA
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Resistance :
1GOhm
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
32
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3/e4
Reliability :
COMMERCIAL
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Termination :
IDC
Contact Termination :
Crimp, IDC
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Material :
Copper
Filter Feature :
Lead Free :
Lead Free
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body Breadth :
0.343 inch
Voltage - Rated :
250V
Color :
White
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.098 2.50mm
HTS Code :
Datasheets
DF1B-32DES-2.5RC
Hirose DF1B-32DES-2.5RC
2 Rows Receptacle Bulk White 32 Positions Panel Mount, Snap-In Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide