DF1B-30SCF
Mfr.Part #
DF1B-30SCF
Description
CONN SOCKET 30AWG CRIMP TIN
Product Category :
Rectangular Connector Contacts
Current Rating :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Connector Support Type :
CONNECTOR ACCESSORY
Series :
DF1B
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Pin or Socket :
Socket
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Assembly Item Name :
Contact
Contact Material :
Copper
Finish Thickness :
39.4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Lead Free :
Lead Free
Length :
9.5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Wire Gauge :
30 AWG