DF1B-24PRF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-24PRF
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PIN 24AWG IDC TIN
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Contacts
Current Rating :
3A
Terminal Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Copper
Contact Gender :
Male
Mounting Style :
Straight
Assembly Item Name :
Contact
Wire Gauge :
24 AWG
Series :
DF1B
Length :
15.9mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Pin or Socket :
Pin
MIL Conformance :
No
Wire/Cable Gauge :
24 AWG