DF1B-20DEP-2.5RC
Mfr.Part #
DF1B-20DEP-2.5RC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG 20POS 2.50MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Housing Material :
Polyamide
Voltage - Rated AC :
250V
DIN Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Row Spacing :
0.098 (2.50mm)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.48 inch
Depth :
18.5mm
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Rated Current (Signal) :
3A
Mount :
Free Hanging
Reference Standard :
UL, CSA
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Straight
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
MIL Conformance :
Contact Resistance :
30mOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
DF1B
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-35°C
Height :
12.3mm
Pitch :
0.098 2.50mm
Color :
White
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Current Rating :
3A
Max Current Rating :
3A
Withdrawl Force-Min :
.417 N
Contact Termination :
Crimp, IDC
Fastening Type :
Latch Lock
Termination :
IDC
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Type :
Male Pin
Length :
29.7mm
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DF1B-20DEP-2.5RC
Hirose DF1B-20DEP-2.5RC
2 Rows Plug Bulk White 20 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide