DF11-30DP-2DS(52)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11-30DP-2DS(52)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2MM
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
2A
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
250V
JESD-609 Code :
e4
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Depth :
10mm
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
30
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Durability :
50 Cycles
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
2010
Reference Standard :
UL, CSA
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Height :
5mm
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Black
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Polyamide
Reliability :
COMMERCIAL
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Pitch :
2mm
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Material :
Brass
Length :
32mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Insulation Height :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Contact Resistance :
30mOhm
Filter Feature :
Max Current Rating :
2A
DIN Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header
Pbfree Code :
yes
Series :
DF11
Rated Current (Signal) :
2A
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Datasheets
DF11-30DP-2DS(52)
Hirose DF11-30DP-2DS(52)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height