DF11-10DP-2DSA(08)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11-10DP-2DSA(08)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Stock
460
In Stock :
460
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Voltage - Rated :
250V
IEC Conformance :
No
Housing Material :
Polyamide
Mounting Option 1 :
LOCKING MECH
Length :
12mm
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Number of Conductors :
ONE
Lead Free :
Lead Free
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
7.55 7.8mm 8.9mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Number of Positions :
10
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
DIN Conformance :
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
30mOhm
Max Current Rating :
2A
MIL Conformance :
Published :
2004
Additional Feature :
ROW INSERTION PRODUCT
Durability :
30 Cycles
Orientation :
Straight
Contact Finish - Mating :
Tin
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Material :
Brass
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Depth :
5mm
Overall Contact Length :
0.299 7.60mm
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header
Number Of PCB Rows :
2
Current Rating :
2A
Rated Current (Signal) :
2A
Series :
DF11
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Fastening Type :
Detent Lock
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Packaging :
Bulk
Hirose DF11-10DP-2DSA(08)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.260 6.60mm Height