DF11-14DP-2DS(24)
Mfr.Part #
DF11-14DP-2DS(24)
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Style :
Board to Board or Cable
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Connector Type :
Header
Orientation :
RIGHT ANGLE
Durability :
30 Cycles
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL, CSA
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Housing Color :
Black
Height :
5mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
11 Weeks
MIL Conformance :
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Shape :
Square
Lead Pitch :
2mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Pbfree Code :
yes
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
IEC Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Packaging :
Tube
Number of Poles :
14
Fastening Type :
Detent Lock
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
DIN Conformance :
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
30V
Number of Positions Loaded :
All
Length :
16mm
Additional Feature :
NONE
Contact Type :
Male Pin
Series :
DF11
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated Current (Signal) :
2A
Body Depth :
0.394 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Housing Material :
Polyamide
Current Rating :
2A
Datasheets
DF11-14DP-2DS(24)
Hirose DF11-14DP-2DS(24)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height