DF1-3S-2.5C
Mfr.Part #
DF1-3S-2.5C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET HSG 3POS 2.50MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Orientation :
Straight
Pbfree Code :
yes
Series :
DF1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Withdrawl Force-Min :
.556 N
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
3A
Filter Feature :
No
Length :
10.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
85°C
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Wire Size (Min) :
28 AWG
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.098 2.50mm
Mixed Contacts :
Number of Positions :
3
Total Number of Contacts :
3
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Polyamide
Contact Finish - Mating :
Tin
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Socket
Number of Rows :
1
Contact Termination :
Crimp
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Depth :
9.7mm
UL Flammability Code :
94V-0
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Resistance :
30mOhm
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
UL
Wire Size (Max) :
24 AWG
Contact Material :
Copper
Contact Type :
Female Socket
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Brown
Contact Plating :
Tin
Datasheets
DF1-3S-2.5C
Hirose DF1-3S-2.5C
1 Rows Socket Bulk Brown 3 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF1 Polyamide