DF1-11P-2.5DSA(05)
Mfr.Part #
DF1-11P-2.5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Brown
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Additional Feature :
LOW PROFILE
Connector Type :
Header
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Overall Contact Length :
0.394 10.00mm
Series :
DF1
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
RoHS Compliant
Filter Feature :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
Terminal Pitch :
2.5mm
DF1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 11-Position Board to Cable/Wire 0.295 7.50mm Height