DF1-16P-2.5DSA(05)
Mfr.Part #
DF1-16P-2.5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.5MM
Stock
502
In Stock :
502
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Terminal Pitch :
2.5mm
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Durability :
30 Cycles
Contact Material :
Brass
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Overall Contact Length :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Body Breadth :
0.236 inch
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Friction Lock
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
16
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
MIL Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Filter Feature :
Body Depth :
0.295 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Series :
DF1
HTS Code :
Additional Feature :
LOW PROFILE
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Color :
Brown
DF1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 16-Position Board to Cable/Wire 0.295 7.50mm Height