DESD18VF1BLP3-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DESD18VF1BLP3-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
DATALINE PROTECTION PP SLP0603
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
0.25W
JESD-30 Code :
S-PBCC-N2
Capacitance @ Frequency :
0.3pF @ 1MHz
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
20W
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
20W
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V Max
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A 8/20μs
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
19V