DCMM-27W2P
Mfr.Part #
DCMM-27W2P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Base Product Number :
DCMM
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Housing Material :
Polyester
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Color :
Black
Gender :
Male
Wire Gauge :
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
27 (25 + 2 Coax or Power)
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Panel, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 27W2
Contact Finish :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Features :
Shielded
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Published :
Feature :
Shielded
Body Material :
Steel
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub, Combo
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
27
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Status :
Active
Datasheets
DCMM-27W2P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-27W2P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMM-27W2P pinout, DCMM-27W2P datasheet PDF, DCMM-27W2P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-27W2P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.