DCMM-25W3P
Mfr.Part #
DCMM-25W3P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
UL Flammability Code :
94V-0
Empty Shell :
yes
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Feature :
Shielded
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Pin
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
Mixed Contacts :
yes
MIL Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Current Rating :
7.5 A
Contact Design :
PREASSEM CONN
Filter Feature :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Machined
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Body/Shell Style :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Features :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Number of Contacts :
25
Wire Gauge :
8-26 AWG
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
25
Body Breadth :
0.494 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage Rating :
Backset Spacing :
Ingress Protection :
IEC Conformance :
Brand :
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Shell Finish :
Cadmium
Dielectric Material :
Product Status :
Active
Base Product Number :
DCMM
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Resistance :
7.5mOhm
Number of Rows :
Pbfree Code :
Reference Standard :
UL
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
DCMM-25W3P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-25W3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMM-25W3P pinout, DCMM-25W3P datasheet PDF, DCMM-25W3P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-25W3P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.