DCMM-17W5P-A101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMM-17W5P-A101
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Total Number of Contacts :
17
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Additional Feature :
5 SPECIAL CONTACTS ARE AVAILABLE
Backset Spacing :
Option :
GENERAL PURPOSE
Features :
Shielded
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 17W5
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mixed Contacts :
yes
Color :
Black
Reference Standard :
UL
Voltage Rating :
Number of Rows :
2
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Number of Positions :
17 (12 + 5 Coax or Power)
Pbfree Code :
No
Subcategory :
D-Sub Connectors
Base Product Number :
DCMM
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS :
N
Contact Resistance :
10MOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Wire Size (Max) :
8 AWG
Insulation Material :
THERMOPLASTIC PCT
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Current Rating :
7.5A
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
7.5A
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
8-26 AWG
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Durability :
500 Cycles
Ingress Protection :
Brand :
Datasheets
DCMM-17W5P-A101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-17W5P-A101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMM-17W5P-A101 pinout, DCMM-17W5P-A101 datasheet PDF, DCMM-17W5P-A101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-17W5P-A101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.